A méregtelenítés negatív hatásai
Rosszabb bőrminőség
A méreganyagok a bőr pórusain és mirigyein keresztül távoznak, ami pattanások kialakulásához vezethet. Ez normális, hiszen a bőr a test legnagyobb szerve, amely a pórusokon keresztül is segíti a méregtelenítést.
Puffadás, hasmenés vagy székrekedés
Rövid távú hasmenés méregtelenítés alatt nem jelent kockázatot. A székrekedést azonban szükséges kezelni, például hashajtó ásványvízzel. Azonban legyünk óvatosak a hashajtók használatával, mert bár tisztítják a bélrendszert, dehidratációt, elektrolitvesztést és a bélműködés megzavarását okozhatják. Ebben a tekintetben hasznosak lehetnek a természetes rostok, a lenmag és az aszalt szilva, amelyek javítják a bélmozgást.
Éhségérzet
Az alacsony vércukorszint, amelyet a kalóriabevitel hirtelen csökkenése és a nagy mennyiségű vízfogyasztás okoz, éhségérzethez és fejfájáshoz vezethet.
Fáradtság, idegesség és fejfájás
Ha hirtelen elhagyod a koffeint vagy a cukrot, érthető, hogy kevésbé kellemes reakciók jelentkeznek, mint például fejfájás, fokozott idegesség és fáradtság. A méregtelenítés során a sejtek nagyobb mennyiségű méreganyagot, kórokozókat és salakanyagokat szabadítanak fel, ami szintén fejfájást okozhat. Ebben segíthet a vízfogyasztás, vagy bizonyos esetekben a mentolos illóolajok használata.
Influenza-szerű tünetek
A méregtelenítés alatt megjelenhetnek influenzára emlékeztető tünetek, mint például a nyirokcsomók duzzanata, orrdugulás, orrfolyás vagy torokfájás.
A sikeres méregtelenítés alapelvei
- Mindenképpen érdemes szakértővel konzultálni. Ez lehet dietetikus vagy orvos, aki hasznos tanácsokkal lát el, hogy elkerüld a felesleges hibákat. Egy táplálkozási szakember személyre szabott étrendet is készíthet, figyelembe véve a korlátozásokat és egyéni preferenciákat.
- A sikeres méregtelenítéshez elengedhetetlen, hogy étrendedbe nagy mennyiségű nyers gyümölcsöt és zöldséget iktass be. A zöldségeket párolhatod, rövid ideig főzheted, vagy levek formájában fogyaszthatod.
- A tiszta víz és a minőségi zöld tea szintén alapvető részei a méregtelenítésnek. Minden reggel indíts egy pohár szobahőmérsékletű vízzel, amelybe citromlevet facsarsz. A nap folyamán igyál meg legalább 2 liter cukormentes italt.
- A verejtékezés is fontos – a toxinok nagy része az izzadással távozik a szervezetből, ezért érdemes könnyű testmozgást vagy szaunázást beiktatni a méregtelenítés során.
- A friss levegő szintén fontos – egy erdei séta kiváló hatással van a méregtelenítő folyamatban lévő testre és lélekre. Ne feledkezz meg a rendszeres szellőztetésről sem.
- A bőr tisztítása is lényeges – szabadulj meg az elhalt hámsejtektől például bőrradírral. Egy masszázs segít fokozni a bőr vérkeringését, ragyogóvá teszi azt, és még a stressztől is megszabadít.
A méregtelenítés kezdete
A méregtelenítést jól tervezd meg. Számíts a természetes kísérő tünetekre, és próbáld minimalizálni azok kellemetlenségeit. Az első napok, amikor csak leveseket, egészséges leveket és teákat fogyasztasz, legyenek olyan időszakra tervezve, amikor nem kell dolgoznod vagy fizikailag megerőltető tevékenységet végezned. Ilyenkor a séta, a természetben való időtöltés vagy a szaunázás javasolt. A dohányzást érdemes korlátozni, az alkohol pedig teljesen kizárt a méregtelenítés alatt.
Mikor nem javasolt a méregtelenítés?
A méregtelenítés megterheli a szervezetet, ezért ne kezdd el, ha vírusfertőzésed van, várandós vagy, emésztési problémákkal küzdesz, étkezési zavarod van, daganatos betegséged, cukorbetegséged, vesebetegséged van, vagy gyomorfekéllyel illetve más súlyos betegséggel diagnosztizáltak.