A kosár üres
Kiüríteni a kosarat
Tovább a pénztárhoz

Egészséges táplálkozás és laktózérzékenység: Hogyan élhetünk teljes életet laktóz nélkül?

Diétás tippek / 29. 10. 2024

Az egészséges táplálkozás mindenkinek mást jelent. A cöliákiában szenvedők például nem építhetik be az egészséges étrendjükbe a teljes kiőrlésű péksüteményeket, bár ezek rostban gazdagok és egészséges szénhidrátokat biztosítanak. Ezek ugyanis glutént is tartalmaznak, amelyre érzékenyek, és fogyasztása emésztési nehézségeket, szélsőségesebb esetben torokduzzanatot vagy hasmenést okozhat náluk.

Egészséges táplálkozás és laktózérzékenység: Hogyan élhetünk teljes életet laktóz nélkül?

Egészséges táplálkozás és laktózintolerancia: Hogyan étkezzünk kiegyensúlyozottan laktóz nélkül?

Az egészséges táplálkozás mindenki számára mást jelent. A laktózérzékenységgel küzdők számára például a megfelelő étrend összeállítása is kihívás lehet. Lehetséges-e a kiegyensúlyozott táplálkozás laktózmentes diéta mellett?

A laktózintolerancia nem tejallergia

A laktózintolerancia elsősorban a tejtermékekhez köthető, de nemcsak a tehéntej, hanem bármely más laktózt, vagyis „tejcukrot” tartalmazó tejféle is problémát okozhat. Fogyasztásuk esetén a szervezet nem képes lebontani a tejben lévő laktózt, ami különböző emésztési zavarokat idézhet elő.

Fontos megjegyezni, hogy a laktózintolerancia nem egyenlő a tejallergiával! Két különböző diagnózisról van szó, eltérő kiváltó okokkal és tünetekkel. Míg laktózintolerancia esetén fogyaszthatók a laktózmentes tejtermékek, a tejallergiában szenvedők egyáltalán nem fogyaszthatnak tejtermékeket, mivel szervezetük a tehéntejfehérjére, a kazeinre allergiával reagál. A tejallergia tünetei közé tartozik az ekcéma, a duzzanat vagy a hányás. A laktózintolerancia a tejcukorra adott érzékenység, amely az emésztéshez szükséges laktáz enzim hiányára vezethető vissza.

A laktózintolerancia számai

A legfrissebb adatok szerint a világ népességének mintegy 70%-a szenved valamilyen fokú laktózérzékenységben. Ez meglehetősen magas arány, ami indokolttá teszi, hogy komolyan vegyük és figyelmet fordítsunk rá.

Mi a laktózintolerancia? Hogyan ismerjük fel és lehet-e kezelni vagy enyhíteni a tüneteit?

A laktózintolerancia felismerése

A diagnózis megerősítésére vérvizsgálatok állnak rendelkezésre, de egy egyszerű otthoni teszt is segíthet. Ha pár napig minden laktóztartalmú élelmiszert elhagyunk, majd éhgyomorra megiszunk egy pohár tejet, és 2-3 órán belül puffadást, hasfájást vagy gyomorégést tapasztalunk, akkor valószínűleg laktózintoleranciáról van szó.

Kerülendő élelmiszerek laktózmentes diétában

Hol található laktóz? Elsősorban a tejben – legyen az tehén-, kecske- vagy más állati eredetű tej –, valamint minden tejtermékben. Emellett sok olyan élelmiszerben is jelen van, ahol nem is várnánk, például jégkrémekben, pudingokban, koktélokban, csokoládékban, öntetekben.

Egészséges táplálkozás laktóz nélkül

A tej és tejtermékek gazdag kalcium- és fehérjeforrások, így ezek kiiktatása és helyettesítő ételek hiánya az étrendben a tápanyagbevitel egyensúlyát is érintheti. Megoldás lehet a laktózmentes termékek fogyasztása, bár ezek ára gyakran magasabb és elérhetőségük is korlátozott, de ez utóbbi fokozatosan javul.

További lehetőséget jelentenek a növényi alapú tejhelyettesítők – kókusz-, rizs-, mák-, kendermag-, mandula- és zabtej, melyek ízesített és cukormentes változatokban is kaphatók. Előnyük, hogy természetesen édesek, így ízletesek és súlycsökkentés esetén is alkalmasak.

A laktózintolerancia típusai

A tejcukor emésztése során a laktóz glükózra és galaktózra bomlik le, amelyek felszívódnak a vérbe. A laktózintolerancia esetén ez a folyamat nem működik megfelelően. A laktózintoleranciának három fő típusa létezik:

  • Velünk született laktózintolerancia – a szervezet már születéstől nem tudja megemészteni a laktózt.
  • Primer laktózintolerancia – az életkor előrehaladtával csökken a laktáztermelés.
  • Szekunder laktózintolerancia – emésztőrendszeri betegségek vagy sérülések okozzák.

Mit együnk tejtermékek elkerülése esetén?

Tejtermékek elhagyása kalciumhiányhoz vezethet, ezért fontos más kalciumforrásokat, például dióféléket, hüvelyeseket, spenótot és brokkolit fogyasztani.

Egészséges élet laktózintoleranciával

A laktózérzékenység nem megoldhatatlan probléma, és más étkezési korlátozásokhoz (mint pl a cöliákia vagy cukorbetegség) képest kevésbé megterhelő. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy az életmódot nem befolyásolja, de ma már számos egészséges tejtermékhelyettesítő érhető el.

Ajánlatunkban olyan ízletes laktózmentes diétás étrendet talál, amely nemcsak a fogyásban segít, de a laktózérzékenységgel való problémamentes életvitelhez is hozzájárul. Teljes értékű táplálkozás, kiváló receptekkel, melyekkel a laktóz hiányát egyáltalán nem fogja megérezni.

facebook-icon